Інформаційне повідомлення про початок проведення громадського обговорення щодо перепрофілювання (зміни типу) та зміни назви закладів загальної середньої освіти Смизької селищної ради
Оголошується проведення громадського обговорення щодо перепрофілювання (зміни типу) ліцеїв Смизької селищної ради та обговорення відповідного проєкту рішення.
Організатор громадського обговорення - Смизька селищна рада
Ініціатор громадського обговорення – відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Смизької селищної ради.
Назва проєктіву, винесених на обговорення:
- Проєкт рішення «Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Смизького ліцею Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області в Смизьку гімназію Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області.
- Проєкт рішення «Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради» в КЗ «Студянська гімназія» Смизької селищної ради.
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. №245 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. №6 і від 27 грудня 2017 р. №1088», ст. 13, ч. 3 ст. 66 Закону України «Про освіту», статтями 31, 32, 35 «Про повну загальну середню освіту», з метою створення на території Смизької селищної ради оптимальної мережі освітніх закладів, необхідних умов для надання якісної освіти, забезпечення доступності, підвищення економічної ефективності, використання матеріально-технічних, кадрових і фінансових ресурсів Смизька селищна рада з метою врахування думки жителів громади розпочинає громадські обговорення проєкту рішення «Про перепрофілювання (зміну типу) закладів загальної середньої освіти Смизької селищної ради».
Мета проведення громадського обговорення - врахування думки жителів Смизької селищної територіальної громади щодо перепрофілювання (зміни типу) та зміни назви закладів загальної середньої освіти: Смизький ліцей Смизької селищої ради Дубенського району Рівненської області в Смизьку гімназію Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області, КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради» в КЗ «Студянська гімназія» Смизької селищної ради.
Обґрунтування:
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 26) реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Реорганізація, ліквідація закладів загальної середньої освіти та перепрофілювання (зміна типу) у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення.
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства (стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).
У зв’язку з проведення освітньої реформи та набрання чинності окремими нормами освітнього законодавства Смизький ліцей Смизької селищної ради та КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради» перестають відповідати вимогам чинного законодавства, які будуть ставитися до закладів загальної середньої освіти із типом «ліцей».
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону з 1 вересня 2027 року набирають чинності такі вимоги Закону: початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти, має функціонувати як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу (абз. 5 ч. 1 ст. 35); гімназія, яка забезпечує здобуття базової середньої освіти та ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти, мають функціонувати як окремі юридичні особи (абз. 6 ч. 1 ст. 35).
Згідно із законодавством, ліцей - це заклад, що забезпечує здобуття саме профільної середньої освіти (10–12 класи). Згідно із Законом України «Про повну загальну середню освіту», існують чіткі критерії для функціонування ліцеїв.
Враховуючи вищенаведене та на підставі рішення Рівненської обласної ради №986 від 20.09.2024 року «Про затвердження плану формування мережі закладів освіти Рівненської області, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти», рішення Смизької селищної ради №2284 від 30.08.2024 «Про затвердження плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Смизької селищної ради на 2024-29027 роки» вирішено змінити тип та назви закладів загальної середньої освіти: Смизький ліцей Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області в Смизьку гімназію Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області, КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради» в КЗ «Студянська гімназія»Смизької селищної ради.
Аналіз невідповідності критеріям академічного ліцею
Для того, щоб заклад мав право навчати 10–12 класи після завершення перехідного періоду, ліцей повинен мати:
1. Кількість паралелей: не менше 2-х десятих класів на паралелі. У Смизькому ліцеї прогнозована кількість учнів на 2027 рік дозволяє сформувати лише 1 клас, що є порушенням норми закону про ефективну мережу.
2. Профільність: для започаткування та провадження освітньої діяльності ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше трьох класів за трьома профілями навчання (наприклад: математичний, філологічний, природничий) на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів).
Один клас не може бути розділений на три повноцінні профілі. При малій кількості учнів неможливо створити повноцінні профільні групи, що позбавляє дітей права на вибір спеціалізації.
3. Матеріальна база: відсутність спеціалізованих лабораторій та обладнання для поглибленого вивчення предметів, що вимагається державним стандартом профільної школи. Ліцей повинен мати сучасні лабораторії, кабінети природничо-математичного циклу та цифрову інфраструктуру.
Чинне законодавство та нормативи фінансування (відповідно до Постанови КМУ від 05.03.2024 №245 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. №6 і від 27 грудня 2017 р. №1088», були внесені зміни до порядку надання освітньої субвенції. Постанови КМУ про освітню субвенцію прямо пов’язують фінансування школи з кількістю учнів.
Економічна неефективність: При малій наповнюваності класів витрати на утримання будівлі та оплату праці значно перевищують державне фінансування. Це створює дефіцит бюджету громади, який міг би бути спрямований на обладнання кабінетів або транспорт для підвезення дітей.
Якість соціалізації: Педагогічно доведено, що для здорової конкуренції та розвитку учня в класі має бути оптимальна кількість дітей (від 15-20 осіб). Малі класи часто обмежують можливості для групової роботи та активного обміну думками.
У зв’язку з цим виникає необхідність приведення до вимог зазначеного Закону мережі закладів загальної середньої освіти Смизької селищної ради. Передусім це стосується закладів, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, а саме Смизького ліцею Смизької селищної ради та КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради».
Ризики невідповідності статусу «Ліцей»
Якщо громада створить ліцей, який не відповідає вимогам закону щодо наповнюваності та профільності:
Державна служба якості освіти під час перевірки може визнати діяльність закладу такою, що не відповідає ліцензійним умовам.
Випускники можуть мати проблеми з визнанням атестатів у майбутньому, якщо статус закладу буде оскаржено.
Громада втратить частину державної субвенції, що призведе до заборгованості по зарплатах вчителям, державної субвенції на оплату праці вчителям не буде.
Тобто, з 01.09.2027 року заклади загальної середньої освіти: Смизький ліцей Смизької селищної ради та КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради» втрачають право надавати профільну середню освіту через неможливість забезпечення функціонування на рівні громади не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів), відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Яка альтернатива?
Замість створення формального ліцею, який не зможе дати глибоких знань, громада пропонує:
Створення потужної гімназії (1-9 класи): Де діти отримають якісну базову освіту в безпечних та комфортних умовах.
Співпраця з великими ліцеями: Забезпечення комфортного підвезення (шкільний автобус) до закладів, де вже сформовані потужні педагогічні колективи та сучасні лабораторії.
Відповідно до статті 32 Закону «Про повну загальну середню освіту»:
мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства;
рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання (зміну типу) закладу середньої освіти приймає засновник.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
З метою приведення типу закладів загальної середньої освіти Смизької селищної ради у відповідність до вимог чинного законодавства України, створення ефективної, доступної і спроможної мережі освітніх закладів Смизької селищної територіальної громади, необхідно прийняти рішення про перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Смизького ліцею Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області та КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради».
На підставі цього, Смизька селищна рада виносить на громадське обговорення проєкти рішення:
- «Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Смизького ліцею Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області в Смизьку гімназію Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області».
- «Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти КЗ «Студянський ліцей Смизької селищної ради» в КЗ «Студянська гімназія» Смизької селищної ради».
Запрошуємо жителів громади, батьків, учнів, учителів долучитися до громадського обговорення проєкту рішення Смизької селищної ради щодо перепрофілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Смизького ліцею Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області в Смизьку гімназію Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області задля створення спроможної освітньої мережі Смизької селищної ради:
Адреса опублікованих проєктів рішень на офіційному веб-сайті Смизької селищної ради: https://smyzka-gromada.gov.ua/docs/2360060/
Формат проведення громадського обговорення: у зв’язку з введеням на території України воєнного стану, в зв’язку з російською агресією та відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», громадські обговорення будуть проводитись у формі електронних консультацій з громадськістю.
Пропозиції та зауваження приймаються на електронну адресу smyha-osvita@ukr.net, а також у письмовій формі із зазначенням особи і контактної інформації заявника за адресою: с-ще Смига, вул. Заводська, 1 Б, (відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Смизької селищної ради).
Також із дотриманням усіх заходів безпеки, громадське слухання відбуватиметься у формі зборів, зустрічей з громадськістю і колективами закладів освіти громади. Про графік та місця проведення обговорень буде повідомлено додатково.
До участі запрошуються жителі Смизької селищної територіальної громади, які досягли 14-річного віку. Перед початком громадських слухань буде проводитись реєстрація учасників. Для участі у громадських слуханнях потрібно надати документ, що посвідчує особу та підтверджує задеклароване або зареєстроване місце проживання в межах Смизької територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування, яке підтверджується довідкою взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на території Смизької територіальної громади.
Громадське обговорення буде проводитися з 22 травня 2026 року по 21 травня 2027 року.
Тож запрошуємо усіх мешканців Смизької селищної територіальної громади долучитися до громадського обговорення щодо зазначеного вище питання.
Пропозиції та зауваження приймаються до розгляду лише при наявності прізвища, ім’я та по батькові, контактної інформації заявника.
Пропозиції, розповсюджені через соціальні мережі, враховуватись не будуть.
Після отримання пропозицій та проведення аналізу, узагальнення висловлених під час громадського обговорення зауважень та пропозицій, відбудеться оприлюднення звіту щодо результатів громадського обговорення на офіційному сайті Смизької селищної ради.
Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення:
Валентина НАГОРНА, начальник відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Смизької селищної ради.
Контактний телефон: +380662270373.
Додаткову інформацію про проведення громадських слухань можна отримати у відділі освіти, культури, туризму, молоді та спорту Смизької селищної ради.
Контактна особа:
Ольга КУХАРУК, головний спеціаліст відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Смизької селищної ради.
Контактний телефон +380953048175.
Електронна пошта: smyha-osvita@ukr.net

