ТРАГІЧНА ІСТОРІЯ ПРО ДВОХ ДІВЧАТ ЗВ'ЯЗКОВИХ УПА

Дата: 13.05.2020 09:43

Села Антонівці, Стіжок Шумського району знаходяться від нашої громади на відстані трохи більше 10 кілометрів, якщо їхати через ліс. А ті ліси  досі дихають багатим історичним минулим, героїчними подвигами воїнів УПА. Сьогодні хочемо розказати вам героїчну, і водночас, трагічну історію про двох дівчат, зв’язкових УПА.

Рівно 70 років тому, 13.05.1950, в криївці, що знаходилася в лісовому масиві між селами Стіжок-Антонівці, що в Шумському районі Тернопільської області, оточені солдатами ВВ МГБ, дали останній бій підпільниці, члени ОУН "Ліда" та "Тетяна, Галя"-(Марія Стародуб). Підпільниці на терени Шумщини були переведені в 1948 році з Бродівщини,  де були зв'язковими. На новому місці виконували функції друкарок в технічному відділі Шумського районного проводу ОУН, де їхнім зверхником спочатку був "Гамалія"- (Володимир Ільчук), а після його загибелі в березні 1949 року, вони підпорядковувалися районному провіднику ОУН "Яструбу". 13 травня близько 19.00 за допомогою місцевого жителя, який знав про криївку більшовики оточили її та запропонували дівчатам здатися. Підпільниці почали відстрілюватися і "Тетяна" в бою загинула, а" Ліда" пораненою була захоплена в полон, де пройшла всі жахіття сталінських таборів. В 2017 році на місці, де була криївка вдячними жителями села Стіжок, було встановлено пам'ятний хрест та відправлено панахиду. Пам'ятаймо! Слава Україні! На фото Марія Стародуб "Тетяна, Галя".

Інформацію налав Анатолій Василюк