Описи історичних подій

Про трагічне викриття трьох криївок біля с. Миньківці

04 Січня, 2021 р., 10:09
Ці трагічні події відбулися 27 жовтня 1944 року в околицях села Миньківці Дубенського ( тоді Вербського) району. Група солдатів ВВ НКВД Вербського гарнізону проводили чекістсько-військову операцію в селах Тур'я, Онишківці, Миньківці, Берег. О 8.00 при прочісуванні с. Миньківці в чистому полі приблизно  700 метрів від села, за допомогою сексота, було виявлено дві криївки. З однієї криївки вийшов хлопець та на окрик "СТОЙ" кинувся до найближчого лісу, але був вбитий. Троє інших хлопців почувши стрілянину, вийшли з криївки, та також кинулися бігти до лісу, але також були побиті. Після цих подій, той же сексот завів більшовиків до найближчого хутора, що неподалік села Миньківці, де також була криївка. Криївка була в хаті під ліжком. В тій криївці перебували: Стецюк Омелько Гнатович та Стецюк Онуфрій Костянтинович, прості жителі того хутора. Їм запропонували вилізти і після відмови їх постріляли... Всі шість тіл побитих хлопців більшовики привезли під саме село Миньківці та кинули в рів. Нещодавно  я спілкувався з місцевим жителем с. Миньківці з 1936 р.н, який мені розповів про цю трагедію.Тіла та лиця вбитих були сколені багнетами... На фото: перший з загиблих,Сиротюк Харитон(дід Юрія Сиротюка,одного з очільників ВО"Свобода"), могили загиблих та документ з архіву СБУ про ту подію. Маємо надію, що в скорому часі буде встановлено з допомогою Юрія Сиротюка та жителів села Миньківці достойний пам'ятник родичам та односельцям,що віддали свої життя за Україну. Пам'ятаймо!

18 грудня 1945 року в урочищі Ковк біля Видранки відбувся бій повстанців з більшовиками

18 Грудня, 2020 р., 10:12
18 грудня 1945 року в урочищі Ковк, що неподалік села Видранка Дубенського району через зраду однієї жінки, більшовиками була виявлена криївка. Вона знаходилася неподалік від хати. Вхід в криївку був в хаті. Був ще запасний вихід на дворі. Хлопців здала одна жінка, що жила неподалік на ім'я Настаська. Більшовики оточили криївку та запропонували здатися. Повстанці викинули гранату та після вибуху кинулися в різні сторони. Терентій Тарарук біг в бік села Дворищі, де його скосила куля. Бронський, що був з с.Стара Носовиця був поранений в ноги та добитий прикладами. Панчук підірвав себе гранатою, а Лавренюк біг в бік с. Комарівка, але також був вбитий. Ці події бачив з вікна хати, що була неподалік та розповів Мельничук Володимир, 1934 року народження. Його брата Олексія більшовики змусили збирати побитих повстанців та кіньми везти в с. Верба. Через тиждень Настаська була знищена СБ. Її повісили в центрі села Студінка, повісивши на грудях табличку "Собаці собача смерть". Настаська була завербованим агентом під оперативним псевдонімом "Зірка". Загинули: Підрайонний провідник ОУН "Ігор, Хвиля" - Лавренюк Олександр - с. Стара Носовиця,  "Старий" -Тарарук Терентій - с.Студінка, "Дуб, Корень" - Панчук Петро - с. Студінка, "Нечай" - Рачинський Андрій - с.Стара Миколаївка.

В 1948 р. у Миньківцях на Водохреща дільничий вистрелив у хлопця, бо той був у вишиванці

16 Грудня, 2020 р., 10:30
Краєзнавець Анатолій Василюк натрапив на цікавий архівний документ, телефонограму написану заступником начальника РО МГБ майором Міловим. В ній йдеться про надзвичайну подію, що сталася 19 січня 1948 року, в селі Миньківці Дубенського району. П'яний дільничний уповноважений МВС Степаненко, поранив місцевого жителя Остапчука Лікера та був роззброєний місцевими жителями. По розповідях місцевих старожилів події відбувалися так: На свято Водохреща в місцевому клубі молодь села ставили виставу "Назар Стодоля". Молодий хлопчина Остапчук Лікер Мойсейович,1932 року народження, який брав участь в виставі вийшов в вишитій сорочці з клубу на вулицю. В цей час до клубу підійшов п'яний міліціонер та "уполномочений" РП. Страхов. Побачивши хлопця у вишиванці, міліціонер з пістолета вистрілив в нього, поранивши хлопця в бік.... На постріл з клубу вибігла молодь та забравши зброю в п'яного міліціонера Степаненка, дуже сильно його....побила. Цікаво, що після того як був побитий міліціонер ніхто з хлопців не був заарештований. Хлопчина після поранення вилікувався. Міліціонера Степаненка згодом було переведено до "праці" в інший район. Ось така історія коротенької телефонограми знайденої в архіві.

28 листопада 1947 року в селі Нова Миколаївка відбувся бій повстанців з солдатами ВВ МГБ

27 Листопада, 2020 р., 22:38
28 листопада 1947 року о 21.30 в селі Нова Миколаївка Дубенського (тоді Вербського) району загинув в бою з солдатами ВВ МГБ підрайонний провідник ОУН "Пшеничний, Кам'яний" - Гудзикевич Олексій, який народився 1925 року в селі Шепетин. Того дня, зранку п'ятеро повстанців зробили напад на контору торфорозробок, що знаходилася в селі Студянка. Вони роззброїли охорону підприємства та спалили приміщення, в приміщенні сільраді спалили документи та побили портрети радянських вождів. Після відходу хлопців про це було повідомлено в містечко Верба в РО МГБ. На місце нападу прибула чекістсько-військова група, очолювана ст.лтн. Васільєвим. Через своїх агентів більшовики отримали інформацію, що група повстанців розділившись на двоє попрямували на села Нова Миколаївка та Берег. Було організовано переслідування і група більшовиків в складі семи чоловік в селі Нова Миколаївка помітили двох повстанців, що забігли на подвір'я Погорілець Афанасія та Софії. Подвір'я більшовиками було оточено та відбувся бій. В цьому бою загинули двоє повстанців - Пшеничний"--Гудзикевич Олексій та "Яструб"-- Микола Федорук з села Студінка. Зі сторони більшовиків було поранено дільничного міліціонера Адамчука, який згодом помер.Також загинула 10 річна дочка Афанасія Женя, яка виглянула в вікно та була застрелена червоними. Підрайонний провідник ОУН "Пшеничний", був грозою для більшовиків та їх прислужників- сексотів. Відомий бій, коли 12 січня 1947 року "Пшеничний" з ще одним повстанцем в одній із хат в селі Шепетин були оточені мгбістами з Смизького гарнізону. Відбувся бій у результаті якого один повстанець загинув, а "Пшеничний" знищивши кількох солдат ВВ МГБ та заволодівши їхнім кулеметом вирвався з оточення. Зв'язковим в "Пшеничного" був житель села Стара Миколаївка, нині вже покійний Панасюк Тимофій Іванович "Сосна", який згодом був засуджений до 25 років таборів. На світлині зображено місце, де стояла хата Погорілець Афанасія і де відбувся бій. Світлина з загиблими повстанцями ілюстративна. Документи з архіву СБУ. Пам'ятаймо!

Про те, як загинув підрайонний провідник ОУН Вербського району "Максим"

20 Жовтня, 2020 р., 09:32
20 жовтня 1951 року в селі Стара Миколаївка, що в Дубенському (тоді Вербському) районі, загинув підрайонний провідник ОУН Вербського району "Максим" - Бронський Степан Остапович (народився в селі Стара Носовиця в 1929 році). В боївку "Максима" входили двоє жителів села Стара Миколаївка - Петровський Михайло "Місяць", Гаврилюк Олексій "Грім" та Ткачук Степан "Кузеренко" з с. Сапанівчик. Про перебіг засідки та бою в якому загинув "Максим", читаємо в звіті начальника РО МГБ. В 20.30 троє повстанців прийшли до одного з жителів села Стара Миколаївка. Агенти МГБ "Антон" та "Алексєєв" повідомили в с. Смигу про прихід повстанців, скориставшись радіоапаратом "Тривога". Чекістсько-військова група з 12 чоловік, очолювана молодшим лейтенантом Сємьоновим, які дислокувалися в с. Смига зробили засідку, (метрів за 40 від місця, де тепер стоїть пам'ятний знак загиблим односельчанам, на фото). В ході бою і загинув провідник, а повстанці знищивши кулеметника, єфрейтора Мочалова та поранили рядового Баженова (який згодом помер), відступили до лісу.

Про діяльність боївки підрайонного провідника ОУН "Солов'я" в нашому краї

05 Жовтня, 2020 р., 09:27
19 вересня 1949 року в селі Комарівка Вербського ( тепер Дубенського) району, боївкою підрайонного провідника ОУН "Солов'я" (Мацуга Микола з с. Нагоряни, 1924 - 1949 рр.) в клуні місцевої жительки Ткачук Зінаїди було знищено уповноваженого райкому партії Кондратюка. Кондратюк народився в 1900 році в с.Комарівка. Член ВКП(б). Проживав в м.Верба. В с.Комарівку приїхав забирати в людей хліб для держави. Після знищення Кондратюка, син Зінаїди Ткачук Степан пішов в підпілля. Світлина ілюстративна.

Про те як 70 років тому вісім підпільників з боївки підрайонного провідника ОУН "Максима" "заготовляли" товари на зиму

08 Вересня, 2020 р., 14:11
Сьогодні, виповнюється 70 років як в ніч з третього на четверте вересня 1950 року в селищі Смига сталося на мові тодішньої влади "чрезвичайноє проішествіє". Вісім підпільників, ймовірно з боївки підрайонного провідника ОУН "Максима"- (Бронський Степан Остапович з с. Стара Носовиця), зв'язавши сторожа магазину "Сільмаг", забрали товарів на суму 60-70 тисяч рублів. Наближалася зима і хлопці заготовляли продукти для подальшої боротьби. Цікавий той факт, що ні охорона заводу, ні дільничий, ні місцеві "стрибки" не наважилися напасти на хлопців. Дільничий закрився в будинку та на стук не виходив, так як і місцеві "стрибки". З цього архівного повідомлення маємо змогу дізнатися, що директором ДОКу тоді був Горшков,с торожем "Сільмагу"  Федорчук Федір, начальником охорони заводу  Романчук, а його заступником Фещук Степан, дільничним міліціонером Дурман, нач. відділу кадрів Вовченко. Фото з повстанцями ілюстративне. До речі, начальником Вербського РО МГБ тоді був майор Кутіцин, а його заступником підполковник Мілов, які в наступному році загинуть в бою з цією самою боївкою "Максима".

ЯК ЗАГИНУВ ОДИН З ОСТАННІХ КОМАНДИРІВ ПІДПІЛЛЯ НА ВОЛИНІ ПЕТРО МОСІЙЧУК

29 Липня, 2020 р., 10:22
Цього літа виповнюється 68 років як через зраду загинув окружний референт СБ "Сірий", "Дмитро" (Петро Мосійчук).  Народився "Сірий" в 1923 році в с. Уїздці Мізоцького (тепер Здолбунівського) району Рівненської області. Був членом ОУН, та членом окружного проводу ОУН. Тереном його дій була Рівненська округа, зокрема він на початку 50-х перебував в таких селах як Смига, Голуби, Стара Миколаївка, Нова Миколаївка, Круки, де в нього був особистий зв'язковий Савелюк Григорій Володимирович (на фото в шинелі). Савелюк працював лісником в Смизькому лісництві та в 52 році був заарештований та засуджений на 25 років таборів, де й загинув під час Норильського повстання. Влітку 1952 року "Сірий" зі своїм охоронцем "Славком" зайшли в хату до своєї рідної тітки, яка проживала в Здолбунівському районі. Тітка вже була завербована МГБ. Вона налила хлопцям молока та "Сірий" випивши молоко наказав "Славкові" не пити, а певний час спостерігати за ним. Через кілька хвилин "Сірий" почав засинати. В молоко тітка підсипала препарат снодійної дії Нептун-47, який їй дали МГБісти. Тоді "Славко прийняв радикальне рішення, він вийняв пістолет та застрелив "Сірого", так як знав, що неподалік є засідка. Забравши в загиблого сумку з документами "Славко" врятувався втечею, про що згодом доповів окружному провіднику ОУН А. Маєвському "Уліяну". Так загинув один з останніх командирів підпілля на Волині. Пам'ятаймо! Документи, що на фото з архіву. Подяка за інформацію науковому співробітнику центру досліджень визвольного руху п. І. Марчуку.

ПРО БІЙ, ЩО ВІДБУВСЯ 12 ЛИПНЯ 1948 РОКУ В ЛІСОВОМУ МАСИВІ МІЖ СЕЛАМИ НОВА МИКОЛАЇВКА-ЛІШНЯ-СТІЖОК

13 Липня, 2020 р., 08:31
В цей день,12 липня 1948 року, в лісовому масиві між селами Нова Миколаївка-Лішня-Стіжок, що на межі Шумського, Кременецького та Вербського (тепер Дубенського) районів, більшовиками була виявлена криївка Шумського районного проводу ОУН.

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь