ЖИТТЄВА ІСТОРІЯ ГАВРИЛЮК МАРІЇ МИКОЛАЇВНИ, ЖИТЕЛЬКИ С. СТАРА МИКОЛАЇВКА, ЧЛЕНА ОУН

Дата: 02.07.2020 11:38

Гаврилюк Марія Миколаївна, народилася 1919 році в селі Стара Миколаївка Дубенського району Рівненської області. Член ОУН.

Сім'я Гаврилюків( по вуличному Перці) була багатодітною, де окрім Марії було ще дев'ятеро дітей. Сімя була дуже свідомою, всі діти були членами " Просвіти" та приймали участь і в інших патріотичних заходах, що на той час відбувалися в селі Стара Миколаївка та інших селах. Марія була надзвичайно вродливою дівчиною ( на фото перша справа).Коли вибухнула Друга світова війна, то з молоді краю під керівництвом проводу ОУН почали формувати перші загони для боротьби з німцями та поляками для захисту мирного населення. Марія як член ОУН, влітку 1943 року була призначена підрайонною господарчою, в обов'язки якої входило організація та збір в віреному їй районі продуктів, ліків, одежі та інших речей необхідних для партизанів. Коли в 1944 року прийшли більшовики, то почалися важкі бої з частинами ВВ НКВД. В селі Стара Миколаївка був військовий аеродром, де було 80 літаків та 600 чоловік персоналу. Один з офіцерів аеродрому вражений красою Марії запропонував їй вийти за нього заміж і цим самим врятувати себе, але дівчина вибрала боротьбу за Україну. В 1945 році органами НКВД Марія була заарештована. Відбулося "слідство" та суд,  який присудив дівчині 15 років таборів. В таборах Марія була піддана нелюдським тортурам та знущанням. Її жорстоко били наглядачі та офіцери табору і після кількох років знущань Марія збожеволіла. Її було звільнено з табору. Доживала віку Марія в своїх рідних, до смерті боячись чоловіків. Померла та похоронена в місті Остріг .Ось таку страшну ціну заплатила молода та вродлива дівчина за бажання жити в вільній Україні. З сім'ї Гаврилюків в боротьбі за волю України загинуло в лавах УПА п'ятеро дітей. Пам'ятаймо!

Документи що на фото з архіву СБУ м.Рівне.

Інформацію надав Анатолій Василюк