ПРО БІЙ, ЩО ВІДБУВСЯ 12 ЛИПНЯ 1948 РОКУ В ЛІСОВОМУ МАСИВІ МІЖ СЕЛАМИ НОВА МИКОЛАЇВКА-ЛІШНЯ-СТІЖОК

Дата: 13.07.2020 08:31

В цей день,12 липня 1948 року, в лісовому масиві між селами Нова Миколаївка-Лішня-Стіжок, що на межі Шумського, Кременецького та Вербського (тепер Дубенського) районів, більшовиками була виявлена криївка Шумського районного проводу ОУН.

Участь в операції по виявленню криївки брали 520 солдатів внутрішніх військ РО МГБ Кременецького та Вербського районів. Зрадила про місцезнаходження криївки місцева дівчина, яка допомагала підпільникам і проти якої більшовики здійснили провокацію, повісивши її батька, сказавши, що це зробили повстанці. Було заблоковано більшовиками всі села, які були неподалік цього лісового масиву. Виявивши місцезнаходження криївки більшовики змусили дитину- пастуха з села Нова Миколаївка спуститися в криївку та вмовити повстанців здатися. Хлопці відправили дитину назад. В цей час через запасний вихід вискочив з кулеметом один з братів Польових та відкрив вогонь. Вбивши двох більшовиків, він не зміг прорватися і загинув неподалік криївки... . Інші підпільники бачачи безвихідь, пострілялися... . Так впав Шумський районний провід ОУН,  який очолював "Вій, Пилип" (Василь Польовий) з села Антонівці. Також віддала своє молоде життя за Україну машиністка районного проводу ОУН Євгенія Бойко, псевдонім "Мала" з м. Шумськ. На цьому визвольна боротьба в наших теренах не закінчилася, а тривала ще довгих п'ять років. В дев'яностих роках син провідника "Вія" Ярослав (1943 року народження) встановив на місці загибелі повстанців пам'ятний знак, а кілька років назад було встановлено величний хрест. Пам'ятаймо!

Документи, що на фото з архіву СБУ.

Інформацію надав Анатолій Василюк