ЯК ЗАГИНУВ ОДИН З ОСТАННІХ КОМАНДИРІВ ПІДПІЛЛЯ НА ВОЛИНІ ПЕТРО МОСІЙЧУК

Дата: 29.07.2020 10:22

Цього літа виповнюється 68 років як через зраду загинув окружний референт СБ "Сірий", "Дмитро" (Петро Мосійчук).  Народився "Сірий" в 1923 році в с. Уїздці Мізоцького (тепер Здолбунівського) району Рівненської області. Був членом ОУН, та членом окружного проводу ОУН. Тереном його дій була Рівненська округа, зокрема він на початку 50-х перебував в таких селах як Смига, Голуби, Стара Миколаївка, Нова Миколаївка, Круки, де в нього був особистий зв'язковий Савелюк Григорій Володимирович (на фото в шинелі). Савелюк працював лісником в Смизькому лісництві та в 52 році був заарештований та засуджений на 25 років таборів, де й загинув під час Норильського повстання. Влітку 1952 року "Сірий" зі своїм охоронцем "Славком" зайшли в хату до своєї рідної тітки, яка проживала в Здолбунівському районі. Тітка вже була завербована МГБ. Вона налила хлопцям молока та "Сірий" випивши молоко наказав "Славкові" не пити, а певний час спостерігати за ним. Через кілька хвилин "Сірий" почав засинати. В молоко тітка підсипала препарат снодійної дії Нептун-47, який їй дали МГБісти. Тоді "Славко прийняв радикальне рішення, він вийняв пістолет та застрелив "Сірого", так як знав, що неподалік є засідка. Забравши в загиблого сумку з документами "Славко" врятувався втечею, про що згодом доповів окружному провіднику ОУН А. Маєвському "Уліяну". Так загинув один з останніх командирів підпілля на Волині. Пам'ятаймо! Документи, що на фото з архіву. Подяка за інформацію науковому співробітнику центру досліджень визвольного руху п. І. Марчуку.

Інформацію надав Анатолій Василюк