Історія родини Петровських з Старої Миколаївки

Дата: 14.08.2020 19:45

Родина Петровських з с.Стара Миколаївка Дубенського району Рівненської області.Батько родини Василь та старший син Петро в 1944- му році були мобілізовані на фронт та в тому ж році обоє загинули в Прибалтиці. В 1950 році, коли Михайло був в підпіллі,в хату його матері Лукерії було поселено "квартиранта" з села Угорськ  Михайла Соб....на, який працюючи на Смизькому заводі був агентом МГБ на псевдо "Іванов". В його завдання входило слідкувати, коли прийде додому Михайло та повідомити про це в Смизький гарнізон МГБ. Після загибелі в с. Судобичі повстанця Михайла Петровського "Луна" його родина, мати Лукерія та сестра Іра, якій було 14 років, в серпні 1951 року були заарештовані. Відбувся суд, який присудив обом 25 років таборів. Покарання відбували в Тюменській області. Повернулися обоє додому після амністії в 1958 році. Хата та хлів були розібрані,з алишився тільки льох. Було дуже важко. Іра влаштувалася на роботу в Смизький ДОК, де працювала в паркетному цеху, а згодом вийшла заміж. Помалу побудували хату, пішли діти.... Померла мама в 1986 році, а дочка Іра померла в 2014 році. Таку страшну ціну заплатила родина Петровських в роки Другої світової війни та визвольних змагань. Прикро, що на сьогодні в селі Судобичі про цей бій та про героїчну загибель повстанців місцеві люди нічого не знають. На території шкільного подвір'я знаходиться могила радянського солдата з зіркою(на фото), де завжди цвітуть квіти, охайно і прибрано.А свої герої йдуть в небуття... . На яких прикладах тоді в нас виховують дітей? На груповому фото стоять зліва Іра, справа мама Лукерія. Сидять подружжя Рачинські з с.Стара Миколаївка, діти яких загинули в повстанцях. Син Андрій загинув в бою з солдатами ВВ біля с.Студінка в 1947 році, а дочка була зв'язковою і її закатували більшовики. Фото зроблене на засланні. Ще на фото брат Михайла Петро, загинув на фронті. Пам'ятаймо!

Дякую за інформацію та за фото племінницям повстанця Михайла, Галині Федаш та Людмилі Станіславів.

Інформацію надав Анатолій Василюк