Історія про трагічну загибель Петровського Михайла Васильовича

Дата: 14.08.2020 21:13

Петровський Михайло Васильович народився в 1931 році в с.Стара Миколаївка тепер Дубенського району Рівненської області. Михайло з малих літ був дуже активним хлопцем. Співав в хорі місцевої "Просвіти" (керівник дяк Петро Костюк), завжди приймав участь у всіх патріотичних заходах, що організовувала "Просвіта" та місцеві активісти. Товаришував з Олексієм Гаврилюком з1929 р.н.. В другій половині 40- х років працював продавцем в місцевій кооперативі,а пізніше працював на пошті, де розносив по селах пошту. Вже тоді Михасько, як його називали в селі був пов'язаний з підпіллям та співпрацював з повстанцями, розносячи грипси та листівки. Хтось з місцевих сексотів розказав про це в МГБ і Михайло, щоб уникнути арешту разом з товаришем Олексієм Гаврилюком весною 1950 року пішли в підпілля. Вони влилися в боївку підрайонного провідника ОУН "Максима" - Бронський Степан з с.Стара Носовиця, де взяли собі псевда "Лушпан,Туча" - Михайло та " Грім" - Олексій. Діяла боївка в околицях сіл теперішньої Смизької ОТГ та в селах в бік м. Дубно. Важкі то були часи для підпільників, яких на території Вербського району залишилося кілька десятків. Тоді на території району діяло два проводи ОУН, "Максима" та "Юрка", він же "Богдан, Малий, Кость, Богданчик". В підпіллі були агенти МГБ і в кожному селі було багато "освєдомітєлєй" МГБ. 6 липня 1951 року п'ятеро підпільників перебували в с.Судобичі, в клуні місцевого жителя Ордината, який був агентом МГБ на псевдо "Биков", який і доніс про це в РО МГБ. Відбувся бій.Троє підпільників прорвалися в ліс в бік с.Плоска, а "Туча" та " Грім" прикривали їх відхід. В бою були вбиті начальник РО МГБ майор Кутіцин, його зам.підполковник Мілов та тяжко поранений сержант Соколов.З агинув і Олексій, а Михайло який особисто вбив начальника РО Кутіцина, щоб не потрапити в полон на муки,останньою кулею застрелився... . На першому фото повстанець Михайло Петровськой "Туча" і місце в селі Судобичі, де відбувся останній бій для жителів села Стара Миколаївка, повстанців Михайла та Олексія.

Інформацію надав Анатолій Василюк

Світлина від Анатолія Василюка.Світлина від Анатолія Василюка.Світлина від Анатолія Василюка.Світлина від Анатолія Василюка.Світлина від Анатолія Василюка.