Циганюк Феодосія Якимівна - член ОУН, станична жіночої сітки села Нова Миколаївка

Дата: 15.11.2020 16:18

Циганюк Феодосія Якимівна народилася 1924 року в селі Нова Миколаївка, тепер Дубенського району Рівненської області. Освіта - 3 класи. Член ОУН з вересня 1943 року. Виконувала обов'язки станичної жіночої сітки села Нова Миколаївка під псевдо "Христина". Заагітували Феодосію до вступу в ОУН станичний Шуршило Касьян з с. Нова Миколаївка та підрайонна господарча Гаврилюк Марія з с. Стара Миколаївка. Дівчата під керівництвом "Христини" збирали для потреб УПА харчі, лікарське зілля, чорниці, виготовляли ліки, бинти та здавали Гаврилюк Марії. Була "Христина" станичною до лютого 1944 р. Окрім господарської частини "Христина" відповідала за зв'язки, що проходили через село. Восени 1944 року Феодосія вступила в УПА. Спочатку була в сотні "Євгена"-- Дмитро Грицак з с. Буща, де була поваром. Через два місяці сотенним "Євгеном" була направлена на санітарні курси, що проводилися біля с. Буща в хаті лісника. Після курсів Феодосія була направлена в сотню "Докса, Вира"--Семен Котик, санітаркою та отримала псевдо "Марта". Весною 1945 року після важких боїв сотні, "Марта" та ще одна санітарка Юрчук Марія "Галя" з куреня "Галайди" були відпущені додому помитися та переодягтися. Там під час облави дівчата були затримані солдатами ВВ НКВД. Це сталося 29 травня 1945 р. 13 серпня відбувся суд, який присудив дівчатам по 15 років таборів. Покарання Феодосія відбувала в таборах Воркути, працюючи в шахті. Там зустріла своє кохання та вийшла заміж за Шкарнегу Федора, 1922 р.н.з с. Бондарі, який також був засуджений за участь в УПА. Він служив в СБ. Феодосія була звільнена в 1956 році, але залишилися з чоловіком в Воркуті працюючи в шахті. В них народилося двоє дітей, син та дочка. В 1964 році сім'я переїхала на проживання в м. Шепетівка. Помер Федір Герасимович в 2004 році, а Феодосія в 2006 році, доживши до проголошення незалежності України, за яку вони боролися та страждали. Пам'ятаймо!

Світлини надала дочка Федора та Феодосії - пані Галині Когут.

Документи з архіву СБУ.

Інформацію надав Анатолій Василюк