28 листопада 1947 року в селі Нова Миколаївка відбувся бій повстанців з солдатами ВВ МГБ

Дата: 27.11.2020 22:38

28 листопада 1947 року о 21.30 в селі Нова Миколаївка Дубенського (тоді Вербського) району загинув в бою з солдатами ВВ МГБ підрайонний провідник ОУН "Пшеничний, Кам'яний" - Гудзикевич Олексій, який народився 1925 року в селі Шепетин. Того дня, зранку п'ятеро повстанців зробили напад на контору торфорозробок, що знаходилася в селі Студянка. Вони роззброїли охорону підприємства та спалили приміщення, в приміщенні сільраді спалили документи та побили портрети радянських вождів. Після відходу хлопців про це було повідомлено в містечко Верба в РО МГБ. На місце нападу прибула чекістсько-військова група, очолювана ст.лтн. Васільєвим. Через своїх агентів більшовики отримали інформацію, що група повстанців розділившись на двоє попрямували на села Нова Миколаївка та Берег. Було організовано переслідування і група більшовиків в складі семи чоловік в селі Нова Миколаївка помітили двох повстанців, що забігли на подвір'я Погорілець Афанасія та Софії. Подвір'я більшовиками було оточено та відбувся бій. В цьому бою загинули двоє повстанців - Пшеничний"--Гудзикевич Олексій та "Яструб"-- Микола Федорук з села Студінка. Зі сторони більшовиків було поранено дільничного міліціонера Адамчука, який згодом помер.Також загинула 10 річна дочка Афанасія Женя, яка виглянула в вікно та була застрелена червоними. Підрайонний провідник ОУН "Пшеничний", був грозою для більшовиків та їх прислужників- сексотів. Відомий бій, коли 12 січня 1947 року "Пшеничний" з ще одним повстанцем в одній із хат в селі Шепетин були оточені мгбістами з Смизького гарнізону. Відбувся бій у результаті якого один повстанець загинув, а "Пшеничний" знищивши кількох солдат ВВ МГБ та заволодівши їхнім кулеметом вирвався з оточення. Зв'язковим в "Пшеничного" був житель села Стара Миколаївка, нині вже покійний Панасюк Тимофій Іванович "Сосна", який згодом був засуджений до 25 років таборів. На світлині зображено місце, де стояла хата Погорілець Афанасія і де відбувся бій. Світлина з загиблими повстанцями ілюстративна. Документи з архіву СБУ. Пам'ятаймо!

Інформацію надав Анатолій Василюк