Майнові відносини подружжя

Дата: 10.08.2021 15:14
Кількість переглядів: 1094

У житті майже кожної дорослої людини відбувається подія, яка змінює її особисте життя, матеріальне становище та міру відповідальності. Йдеться про створення сім’ї, тому, що крім почуття кохання, яке рухає людьми в даний момент, є ще й матеріальна сторона даної події. Люди переходять по відношенню один до одного в інший статус.

Сімейний кодекс України (аді – СК України) у статті 21 дає поняття шлюбу – це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відразу необхідно зазначити, що у цій же ст. 21 СК України встановлено, що проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

Після реєстрації шлюбу у подружжя з’являється спільне майно. Згідно ч. 1 ст. 60 СК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Виняток складає майно, зазначене в ст. 57 СК України, тобто не є сумісною власністю подружжя майно: придбане кожним з подружжя до вступу в шлюб; майно придбане в період шлюбу, але на підставі договору дарування, успадкування; майно придбане кожним з них в період шлюбу, але за гроші належать кожному з них особисто; придбане в процесі приватизації; речі індивідуального користування; премії, нагороди; страхові суми.

За загальним правилом вважається, що частки подружжя у спільній сумісній власності рівні, за винятком випадків, які потрібно довести в суді.

Поділ спільного майна подружжя здійснюється за домовленістю між ними, в разі відсутності згоди в судовому порядку. Однак на даний час поділ спільного майна подружжя у судовому порядку досить клопітка справа і без послуг кваліфікованого юриста. При цьому ділити майно, як це не парадоксально треба в натурі, особливо якщо немає згоди з цього питання.

Звернутися до суду з позовною заявою про поділ майна може будь-хто з подружжя. При цьому не обов’язково розривати шлюб.

Таким чином, необхідно розуміти, що створюючи сім’ю особа не просто змінює свій соціальний статус, але вступає в майнові відносини з іншою людиною.

Слід відмітити, що у західних країнах широко поширений інститут шлюбних договорів (контрактів). У нашій державі люди соромляться про це говорити, і укладання шлюбних договорів не має такого поширення. Шлюбний договір допомагає вирішити ряд проблем, вирішення яких в разі його відсутності знаходиться в компетенції суду.

За допомогою шлюбного договору можна вирішити наступні питання: визначити майнові відносини подружжя; майнові права і обов’язки подружжя як батьків; визначити правовий режим майна подарованого подружжю в честь укладення шлюбу; сторони можуть домовитися про нерозповсюдження на майно, придбане в шлюбі, режиму спільної сумісної власності; можна домовиться про можливий розділ майна, в тому числі і в разі розірвання шлюбу та інші майнові питання.

Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя. Шлюбний договір укладається в нотаріальній формі і може бути укладений як до укладення шлюбу, так вже і подружжям. Даний договір вступає в силу з моменту укладення шлюбу, а в разі укладення його між подружжям – в момент нотаріального посвідчення. У шлюбному договорі може бути встановлено, що договір або його окремі положення діють і після розірвання шлюбу.

Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 2-10-08, (098) 815-07-37, (099) 938-25-83 з понеділка по п’ятницю з 8.00 год. до 17.00 год. Адреса відділу «Дубенське бюро правової допомоги» для листування: м. Дубно, вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213, електронна пошта: dubenske@legalaid.rv.ua.

Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.

 

Анатолій Андріюк,

начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги


Фото без опису


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь