Податкова інформує:
За використання водних ресурсів платники Рівненщини сплатили майже 52 млн гривень
У 2024 році суб’єкти господарювання Рівненщини сплатили 51,3 млн грн рентної плати за спеціальне використання води, що на 3,9 млн грн більше ніж у 2023 році.
Щодо сплати цього платежу в розрізі бюджетів, то до держбюджету було спрямовано 25,5 млн грн, а до місцевого бюджету – 25,8 млн гривень.
Нагадаємо, що платники рентної плати за спеціальне використання води визначені п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями. Це:
первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів;
суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.
Доходи, отримані фізичною особою від здачі майна в оренду іншій фізичній особі, необхідно задекларувати
Головне управління ДПС у Рівненській області нагадує, що відповідно до п.164.2 сь.164 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування).
Якщо орендарем є фізична особа (яка не є самозайнятою особою), то особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є орендодавець. Відтак, орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету у встановлені нормами ПКУ строки. При цьому, сума отриманого доходу, нарахованого податкового зобов’язання та сплаченого протягом звітного податкового року податку за результатами такого року, відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи.
Нагадаємо, що триває кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2024 році. Для громадян, які зобов’язані згідно законодавства прозвітувати про отримані минулого року доходи, термін подання декларації – до 01 травня 2025 року.
Податкові послуги для ФОП – у смартфоні
У Головному управління ДПС у Рівненській області звертають увагу фіізичних осіб, що мобільний застосунок від ДПС «Моя податкова» - це простий і зручний інструмент для отримання електронних сервісів податкової служби для громадян, а також сплати податків з використанням платіжних систем. Застосунок можна завантажити на телефони як на платформі Android, так і iOS!
Крім того, цей застосунок буде в нагоді для фізичних осіб – підприємців, адже тут доступні сервіси:
- Мій ФОП у розділі «Мої дані» застосунку:
інформація про реєстрацію ФОП та обрання спрощеної системи оподаткування;
- подання податкових декларацій платника єдиного податку:
для ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування 1-3 груп, у розділі «Послуги»;
- сплата податків:
доступна у «Стані розрахунків з бюджетом» розділу «Послуги».
З презентаційними матеріалами щодо користування зазначеними сервісами можна ознайомитись за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/772489.html
Наявність податкового боргу - це негативні наслідки як для платника, так і держави
В умовах воєнного стану питання сплати податків стоїть вкрай гостро, адже надзвичайно важливо забезпечувати фінансову сторону життєдіяльності держави, наповнювати бюджети усіх рівнів.
Разом з тим, на Рівненщині, станом на початок 2025 року, податковий борг до місцевих бюджетів склав 360,7 млн гривень. Зокрема, борг суб’єктів господарювання становить 167,4 млн грн, а борг фізичних осіб – 193,3 млн гривень. Серед податків, за якими найбільша сума заборгованості – це майнові податки (сума заборгованості за цими платежами становить 219,1 млн гривень).
Звертаємо увагу, що чимало платників податків мають незначні суми податкового боргу, зокрема борг до 1000 гривень мають 86045 платників (громадян і суб’єктів господарювання).
Нагадуємо, що до податкового боргу може призвести як неправильне заповнення платіжної інструкції на сплату податків, так і несплата нарахувань, до прикладу, майнових податків. Оскільки, платникам, які мають податковий борг, сума якого не перевищує 3060 гривень, податкова вимога не надсилається, відповідно такі особи можуть і не знати про його наявність та накопичувати борг за рахунок штрафних санкцій, які застосовуються за несвоєчасну сплату податків.
Лише коли податковий борг зросте до 3061 грн, вмикається стандартний механізм його стягнення: податковий орган вручає податкову вимогу та застосовує заходи стягнення такого боргу, одним з яких є виставлення платіжних інструкцій до установ банків на списання коштів з рахунків платників та передача майна боржника у податкову заставу.
Щоб уникнути таких неприємностей, платникам потрібно, в першу чергу, вчасно сплачувати визначені суми податкових зобов’язань. Крім цього, потрібно самостійно та регулярно стежити за наявністю або відсутністю боргу.
Легко перевірити стан розрахунків з бюджетом щодо наявності чи відсутності податкового боргу можна за допомогою мобільного застосунку «Моя податкова» та сервісу «Електронний кабінет платника податків» (https://cabinet.tax.gov.ua/).
Крім того, всю необхідну інформацію щодо нарахованих податкових зобов’язань можна отримати в Центрах обслуговування платників.
Увага! Підприємцям - платникам єдиного податку першої, другої та четвертої груп не пізніше 20 січня необхідно сплатити військовий збір за січень 2025 року
У Головному управлінні ДПС у Рівненській області нагадують, що Законом України від 10.10.2024 № 4015 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану” та Законом України від 04.12.2024 № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» передбачено, що платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з 01.01.2025 сплачують військовий збір.
Зокрема, з 1 січня 2025 року для фізичних осіб-підприємців спрощеної системи оподаткування першої, другої та четвертої груп cтавка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2025 року, з розрахунку на календарний місяць:
10 %*8000,00 грн = 800,00 грн щомісячно.
ФОПи 1, 2, 4 групи сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Зверніть увагу, що фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності. Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов'язковим доданням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності подається за заявою у довільній формі.
Несплата або сплата не в повному обсязі авансових внесків з військового збору в порядку та строки передбачені законодавством, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки військового збору, у 2025 році – 400 грн. Також у разі несвоєчасної сплати авансових внесків з військового збору буде нараховуватися пеня відповідно до ст. 129 Податкового кодексу.
Тож, підприємцям першої, другої та четвертої групи єдиного податку не пізніше 20 січня необхідно сплатити військовий збір за січень 2025 року у розмірі 800,00 грн. (10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року).
Для його сплати відкрито бюджетний рахунок фізичним особам – підприємцям (платникам єдиного податку):
Населений пункт: РIВНЕНСЬКА ОБЛАСТЬ/М.РIВНЕ
Отримувач: ГУК у Рівн.обл/Рівнен.обл.;
Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494;
Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.) ;
Номер рахунку (IBAN): UA818999980313000198000017001;
Код класифікації доходів бюджету: 11011700 «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування».
До відома платників плати за землю!
Відповідно до вимог статті 289 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі – Держгеокадастр) листом від 13.01.2025 №6-28-0.22-18/71-25 повідомила про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік.
Так, за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2024 рік становить 112,0% (лист Держстату від 10.01.2025 №09.1-03/5-25). Відповідно значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2024 рік становить 1,12.
Зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується до всіх категорій земель і видів земельних угідь.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).
При цьому звертаємо увагу, що витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в період з 01 січня до 16 січня 2025 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2024 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене в цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2024 рік.
Крім того, інформуємо, що за інформацією Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області у 2023-2024 роках проведено нову (повторну) нормативну грошову оцінку земель населених пунктів та у встановленому порядку затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель по 182 населених пунктах Рівненської області.
Відповідно до вимог п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платникам плати за землю, які мають у власності (користуванні) земельні ділянки на території зазначених населених пунктів, при поданні до контролюючого органу податкової декларації з плати за землю за 2025 рік необхідно разом з нею подати витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Ознайомитися з переліком населених пунктів, по яких з 1 січня 2025 року вводиться в дію нова нормативна грошова оцінка, можна на офіційному сайті Держгеокадастру у розділі «Відкриті дані».